Піролізні котли

Піролізні котли

понеділок, 8 жовтня 2018 р.

Олександрійка виготовляє шумові іграшки з гарбузівНародна майстриня України 55-річна Олена Ющишена з Олександрії кілька років поспіль виготовляє незвичайні  іграшки-торохкалки із гарбузів, які декорує крапковим живописом, що популярний серед австралійських та індійських племен і різних народів Африки. Називає їх «таракуцьками та гагаригами». 

Вони й справді нагадують оригінальний шумовий інструмент маракас. Виготовляються на основі в’єтнамських кабачків лагенаріїв, котрі у деяких країнах світу звуться індійськими огірками.
Олена говорить, що таке захоплення у її житті з’явилося невипадково. Не один рік займалася бісероплетінням, а 2010-го стала народною майстринею. Детально вивчала старовинні технологій плетінь і ткацтва, декорувала посуд і одяг. «Унікальні старі візерунки вишукувала у літературних каталогах, музейних та інтернет-колекціях раритетних речей. А якось випадково знайшла у словнику дивне слово "таракуцька", - каже вона. - Тлумачення його виявилось ще дивнішим. 


Таракуцька - те саме, що й гагарига - щось маленьке, кругленьке, чим дитина бавиться. Тобто, формулювання якесь розмите. Але слово цікаве і одразу запам’яталося, тим більше через певний час одна моя знайома подарувала мені маленький засушений гарбузик, у якому торохкотіло насіння. Вона сказала: «Дивись, ось тобі таракуцька!».
А потім, у одному із сіл Олександрійського району я й сама побачила ці кабачки. Мені сподобалися. Мають пляшкоподібну форму і їх називають лагенаріями. Коли висихають, торохкотять, як дзвіночки. Я зацікавилася і почала їх декорувати та виготовляти шумові іграшки. Розписую у стровинній техніці крапкового розпису "point-to-point" (крапка за крапкою)».

З часу першої спроби створити шумову іграшку у Олени Ющишеної минуло п’ять років - за цей період вона зробила не одну сотню таракуцьок. Для їх виготовлення на власному городі вирощує в’єтнамські кабачки. Поповнюють її запаси своїми врожаями і друзі, й сусіди.

Щоб виготовити чергову іграшку,  кабачок Олена спершу висушує, потім миє, чистить, наносить візерунки і покриває лаком. Та каже: готова іграшка дуже легка і зберігається роками. На її створення у середньому йде два тижні.

Шумові іграшки на подарунки у Олени купують не лише олександрійці, а також поціновувачі з сусідніх країн і навіть континентів. Олена має їх запас і на майбутнє. І він практично ніколи не вичерпуються. Бо декоровані пляшкоподібні кабачки цікавлять як малечу, так і дорослих. Їх купують також на різноманітні етнічно-культурні заходи, весілля, вечорниці, й інші свята. Ними оздоблюють і прикрашають помешкання. Та й просто милуються, як  чимось незвичайним. 

Що стосується опанування крапкового розпису, то інформацію про цю техніку олександрійка нашукала в інтернеті. Переглянула різноманітні відео та майстер-класи. Врешті почала застосовувати, бо самій було цікаво.

Тепер використовує її для декорування не лише таракуцьок, а й предметів інтер’єру, шкіряних виробів, джинсового одягу та посуду. Каже: головна перевага у тому, що цей розпис дуже добре імітує вишивку бісером та інкрустацію. А ще дозволяє просто поєднувати кольори та створює цікаві і неповторні орнаменти, які приваблюють людей. 

Фото- Олена Ющишена.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Розповісти друзям